| Material | Steel Or Alloy Aluminum |
|---|---|
| Service | Custom |
| Creep | ±0.05% Full Scale |
| Silicon | 4.7×0.22×0.02 |
| Working Temperature | -20~+80℃, |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Type | Miniature Parallel |
| Related Load | 1-50kg |
| Water Protection | IP65 |
| Usage | Weighing Scale |
| Product Name | Mini Load Cell |
|---|---|
| Material | Alloy Aluminum Or Alloy Steel |
| Cable Length | 220-660mm |
| Temperature Range | -20~+55℃ |
| Theory | Resistance Sensor |
| Product Name | Miniature Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 100-3000G |
| Material | Alloy Aluminum |
| Feature | High Precision |
| Packaging Details | 300 pcs per carton |
| Accuracy | 0.02-0.2% |
|---|---|
| Capacity | 1-50kg |
| Creep | ≤0.02%FS/30min |
| Excitation Voltage | 5-10V |
| Hysteresis | ≤0.02%FS |
| Hysteresis | ±0.05% |
|---|---|
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Usage | Load Cell Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/Polyimide/Epoxy |
| Hysteresis | ±0.05% |
|---|---|
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Usage | Load Cell Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/Polyimide/Epoxy |
| Product Name | Small Load Cell |
|---|---|
| Measuring Range | 1kg,2kg,3kg |
| Usage | Pressure Sensor |
| Model Number | SL-09 |
| Packaging Details | 100 pcs per box |
| Usage | Load Cell Sensor |
|---|---|
| Silicon | 4.7×0.22×0.02 |
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Model | BF-BA Series |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Material | Steel Or Alloy Aluminum |
|---|---|
| Feature | Micro Pressure Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/ Polyimide/ Epoxy |
| Working Temperature | -20~+80℃, |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |