| Cable Specification | φ5.5 |
|---|---|
| Temp | -20-60°C |
| Power Supply | 10V DC |
| Material | Aluminum Alloy |
| Compensated Temperature | -10°C To +40°C |
| Cable Specification | φ5.5 |
|---|---|
| Temp | -20-60°C |
| Power Supply | 10V DC |
| Material | Aluminum Alloy |
| Compensated Temperature | -10°C To +40°C |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Type | S -Beam |
| Usage | Crane Scale |
| Water Protection | IP67 |
| Accuracy | C3 |
| Output | 1mv |
|---|---|
| Usage | Weighing Device |
| Theory | Strain Gauge Load Cell |
| Product Name | Micro Load Cell |
| Material | Alloy Aluminum |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Load Cell Type | Strain Gage Load Cell |
| Comprehensive Error | ≤±0.5% |
| Rated Output | 1.5±20%mV/V |
| Input Impedance | 350-700Ω |
| Output | 1mv |
|---|---|
| Usage | Weighing Device, Medical Device, Kitchen Scale, Jwelery Scale |
| Theory | Strain Gauge Load Cell |
| Product Name | Micro Load Cell |
| Material | Alloy Aluminum |
| Product Name | Miniature Load Cell |
|---|---|
| Material | Alloy Aluminum |
| Feature | High Precision |
| Style | Parallel Beam Type |
| Capacity | 3kg,5kg,10kg |
| Output | 1mv |
|---|---|
| Usage | Weighing Device |
| Theory | Strain Gauge Load Cell |
| Product Name | Micro Load Cell |
| Material | Alloy Aluminum |
| Product Name | Miniature Load Cell |
|---|---|
| Material | Alloy Aluminum |
| Feature | High Precision |
| Style | Parallel Beam Type |
| Packaging Details | 300 PCS PER CTN |
| Model | BF-BA Series |
|---|---|
| Hysteresis | ±0.05% Full Scale |
| Service | Custom |
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Usage | Load Cell Sensor |