| Product Name | Load Cell Accessories |
|---|---|
| Nominal Value | 1mg-20kg |
| Susceptibility | 0.07-0.005 |
| Material | Stianless Steel |
| Delivery Time | 15-20 days |
| Cable Size | φ5.0x3000mm |
|---|---|
| Model | SS-02 |
| Material | Alloy Aluminum |
| Weight | 0.5kg |
| Usage | Crane Scale |
| Cable Size | φ5.0x3000mm |
|---|---|
| Model | SS-02 |
| Material | Alloy Aluminum |
| Weight | 0.5kg |
| Usage | Crane Scale |
| Features | High Precision Good Performance |
|---|---|
| Capacity | 1-30t |
| Operating Temperature | -10 ℃-60 ℃ |
| Temperature Effect On Zero | ≤0.02%F.S./10℃ |
| Insulation Resistance | ≥5000 M Ω(100VDC) |
| Customized | Acceptable |
|---|---|
| Input Resistance | 400±10Ω |
| Usage | Weight Measurement Transducer |
| Compensated Temperature | -10°C To +40°C |
| Power Supply | 10V DC |
| Mounting | M3 Threaded Hole |
|---|---|
| Output Resistance | 350±10Ω |
| Protection Class | IP65 |
| Material | Alloy Aluminum |
| Comprehensive Error | ≤±0.5% |
| Features | High Precision Good Performance |
|---|---|
| Repeatability | ≤0.01%F.S. |
| Operating Temperature | -10 ℃-60 ℃ |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Material | Alloy Steel Or Alloy Aluminum |
| Features | High Precision Good Performance |
|---|---|
| Repeatability | ≤0.01%F.S. |
| Operating Temperature | -10 ℃-60 ℃ |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Material | Alloy Steel Or Alloy Aluminum |
| Model | SPA-01 |
|---|---|
| Cable Specification | φ5 |
| Power Supply | 10V DC |
| Cable | φ5, 2m |
| Accuracy | 0.02%FS |
| Material | Alloy Steel Or Alloy Aluminum |
|---|---|
| Linearity | 0.2 %FS |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Repeatability | ≤0.01%F.S. |
| Hysteresis | ≤0.02%F.S. |