| Features | High Precision Good Performance |
|---|---|
| Hysteresis | ≤0.02%F.S. |
| Repeatability | ≤0.01%F.S. |
| Linearity | 0.2 %FS |
| Temperature Effect On Zero | ≤0.02%F.S./10℃ |
| Temp | -20-60°C |
|---|---|
| Accuracy | 0.02%FS |
| Input Resistance | 400±10Ω |
| Cable Length | 2-3 Meters |
| Model | SPA-01 |
| Features | High Precision Good Performance |
|---|---|
| Repeatability | ≤0.01%F.S. |
| Insulation Resistance | ≥5000 M Ω(100VDC) |
| Compensated Temperature | -10℃-50℃ |
| Material | Alloy Steel Or Alloy Aluminum |
| Cable Specification | φ5.5 |
|---|---|
| Temp | -20-60°C |
| Power Supply | 10V DC |
| Material | Aluminum Alloy |
| Compensated Temperature | -10°C To +40°C |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Output | 2mv/v |
| Cable Length | 42cm |
| Precision | C2 |
| Protection | IP66 |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Output Signal | 0.5mv .1mv,2mv |
| Wire Length | 400-1000mm |
| Water Protection | IP65 |
| Load Cell Type | Parallel Beam |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Output Signal | 0.5mv .1mv,2mv |
| Wire Length | 400-1000mm |
| Water Protection | IP65 |
| Load Cell Type | Parallel Beam |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Capacity | 1-20kg |
| Load Cell Type | S Type |
| Cable Length | 1-5 Meters |
| Output Signal | 1.5±0.05 MV/V |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Capacity | 3-120kg |
| Accuracy | C3 |
| Wire Length | 40-100cm |
| Delivery Time | 10 days |
| Product Name | Micro Load Cells |
|---|---|
| Capacity | 100-300g |
| Material | Alloy Aluminum |
| Temperature Range | -10℃~40℃ |
| Packaging Details | 1 pc per box, 200 pcs per Carton |