| Product Name | Load Cell Weight Sensor |
|---|---|
| Material | Alloy Steel, Nickel Plated |
| Feature | High Accuracy, Reliable Performance |
| Capacity | 5klb-250kb |
| Packaging Details | 1 pc per box,10 pcs per Carton |
| Output | 1mv |
|---|---|
| Usage | Weighing Device |
| Theory | Strain Gauge Load Cell |
| Product Name | Micro Load Cell |
| Material | Alloy Aluminum |
| Load Cell Type | Bellow Type Load Cell |
|---|---|
| Output Signal | 2mv/v |
| Capacity | 10kg-500kg |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
| Cable Length | 2-3 Meters |
| Product Name | Single Shear Beam Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 500kg-2000kg |
| Application | Floor Scales, Platform Scales |
| Feature | Glue Sealed, Oil-proof, Waterproof And Anti-corrosion |
| Signal | 2mv/v |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
|---|---|
| Signal | Anolog |
| Theroy | Strain Gage |
| Water Protection | IP67 |
| Output | 3mv/v |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Application | Personal Scale |
| Output Signal | 1mv/v |
| Load Cell Type | Strain Gage Load Cell |
| Capacity | 40kg,50kg |
| Power Supply | 10V DC |
|---|---|
| Usage | Weight Measurement Transducer |
| Cable Specification | φ5.5 |
| Cable | φ5, 2m |
| Customized | Acceptable |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Capacity | 100-1000kg |
| Accuracy | C2 /C3 |
| Cable Length | 2-5 Meters |
| Application | Weighing Scale |
| Product Name | Weight Sensor Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 30klb |
| Feature | Hermetically Welded, Oil-proof, Waterproof |
| Model | CR-06 |
| Packaging Details | 1 unit per package, |
| Output | 1mv |
|---|---|
| Usage | Weighing Device |
| Theory | Strain Gauge Load Cell |
| Product Name | Micro Load Cell |
| Material | Alloy Aluminum |