| Product Name | S Type Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 1t-20t |
| Output Signal | 3mv |
| Feature | Z Shape Load Cell,Anti Overload |
| Precision | C2 |
| Product Name | Button Type Load Cell |
|---|---|
| Protection | Waterproof IP66 |
| Model Number | CL-04 |
| Capacity | 100KG-30,000KG |
| Packaging Details | 1 pc per box, 20 pcs per Carton |
| Product Name | Round Load Cell |
|---|---|
| Model Number | CL-01 |
| Measuring Range | 1-50t |
| Style | Spoke Type |
| Packaging Details | 1 pc per box.15 pcs per carton |
| Product Name | Micro Load Cell |
|---|---|
| Protection | Waterproof IP66 |
| Model Number | CL-07 |
| Capacity | 0.5-200kg |
| Packaging Details | 1 pc per box, 20 pcs per Carton |
| Product Name | S Style Load Cell |
|---|---|
| Application | Crane Scales,Weighing Machine |
| Material | Alloy Steel |
| Protection | IP68, |
| Accuracy | C3 |
| Product Name | Compression Type Load Cell |
|---|---|
| Model | CL-03 |
| Capacity | 5-100t |
| Feature | Oil-proof, Waterproof IP66 |
| Packaging Details | 1pc per box. 10 pcs per carton |
| Product Name | Weight Sensor Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 30klb |
| Feature | Hermetically Welded, Oil-proof, Waterproof |
| Model | CR-06 |
| Packaging Details | 1 unit per package, |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Accuracy | C3 |
| Protection | IP68 |
| Cable Length | 10-15 Meters |
| Load Cell Type | Strain Gage Load Cell |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Capacity | 1-20kg |
| Load Cell Type | S Type |
| Cable Length | 1-5 Meters |
| Output Signal | 1.5±0.05 MV/V |
| Model | SPA-01 |
|---|---|
| Cable Specification | φ5 |
| Power Supply | 10V DC |
| Cable | φ5, 2m |
| Accuracy | 0.02%FS |