| Product Name | Strain Gauge Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 100kg 200kg 300kg 500kg |
| Model Number | SD-08 |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
| Accuracy Class | C3 |
| Accurracy | 0.02% |
|---|---|
| Feature | Reliable Performance |
| Output Resistance | 700Ω±5Ω |
| Hysteresis | ±0.02%FS, ±0.03%FS, ±0.05%FS |
| Load Cell Type | Single Shear Beam Load Cell |
| Rated Temperature Range | -10~+60 ℃ |
|---|---|
| Sensitivity | 2.0±0.05mV/V |
| Maximum Excitation | 15V |
| Output Resistance | 700Ω±5Ω |
| Load Cell Type | Single Shear Beam Load Cell |
| Load Cell Type | Strain Gage Load Cell |
|---|---|
| Rated Output | 1.5±20%mV/V |
| Input Impedance | 350-700Ω |
| Comprehensive Error | ≤±0.5% |
| Operating Temp Range | -20~+80℃ |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Load Cell Type | Strain Gage Load Cell |
| Comprehensive Error | ≤±0.5% |
| Rated Output | 1.5±20%mV/V |
| Input Impedance | 350-700Ω |
| Type | Accessories |
|---|---|
| Protection | IP68 |
| Application | Load Cell |
| Temperature Range | -20°C To 80°C |
| Measuring Range | 1t To 20t |
| Sensitivity | 2.0±0.05mV/V |
|---|---|
| Load Cell Type | Single Shear Beam Load Cell |
| Measring Range | 100kg-10t |
| Accuracy | 0.02%FS, 0.03%FS, 0.05%FS |
| Material | Alloy Steel / Stainless Steel |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Connection | M4/M3 Tapped Hole |
| Load Cell Type | Strain Gage Load Cell |
| Operating Temp Range | -20~+80℃ |
| Protection Class | IP65 |
| Output | 1mv |
|---|---|
| Usage | Weighing Device |
| Theory | Strain Gauge Load Cell |
| Product Name | Micro Load Cell |
| Material | Alloy Aluminum |
| Product Name | High Capacity Load Cell |
|---|---|
| Water Protection | IP67 |
| Material | Alloy Steel |
| Capacity | 10t,20t.30t,40t |
| Output Signal | 2mv/v |