| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
|---|---|
| Signal | Anolog |
| Theroy | Strain Gage |
| Water Protection | IP67 |
| Output | 3mv/v |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Signal | 1.0mv/v |
| Measuring Range | 10KN |
| Cable Length | 3-6 Meters |
| Protection | IP65-66 |
| Material | Alloy Aluminum Or Alloy Steel |
|---|---|
| Usage | Weighing Scale |
| Signal | 2mv/v |
| Cable | 2-6 Meters |
| Water Protection | IP67 |
| Product Name | Micro Load Cells |
|---|---|
| Capacity | 100-300g |
| Material | Alloy Aluminum |
| Temperature Range | -10℃~40℃ |
| Packaging Details | 1 pc per box, 200 pcs per Carton |
| Product Name | Shear Beam Type Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 100kg, 200kg, 300kg, 500kg |
| Model Number | SD-08 |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
| Packaging Details | 1 pc per box,20 pcs per carton |
| Cable Size | φ5.4x3000mm |
|---|---|
| Weight | 0.5kg |
| Style | S Beam |
| Water Protection | IP67 |
| Usage | Crane Scale |
| Output | 2 MV/V |
|---|---|
| Sensitivity | 2.0±10%mV/V |
| Water Protection | IP67 |
| Protuct Name | S Beam Load Cell |
| Maximun Excitation | 15V |
| Load Cell Type | Strain Gage Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 10T-50T |
| Model | CR-05 |
| Application | Weighing Industrial |
| Feature | High Accuracy |
| Capacity | 10T-100T |
|---|---|
| Defend Grade | IP67 |
| Application | Weighing Industrial, Tension And Compression Force Measurement |
| Model | CL-03 |
| Materia | Alloy Steel |
| Capacity | 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000N |
|---|---|
| Cable Size | φ5.4x3000mm |
| Operating Temperature Range | -65°F To 250°F |
| Material | Stainless Steel/alloy Steel |
| Style | S Beam |