| Material | Alloy Aluminum Or Alloy Steel |
|---|---|
| Usage | Weighing Scale |
| Signal | 2mv/v |
| Cable | 2-6 Meters |
| Water Protection | IP67 |
| Load Cell Type | Single Point Type |
|---|---|
| Capacity | 3-80kg |
| Accuracy | C3 |
| Sensitivity | 1mv Or 2mv |
| Material | Alloy Aluminum |
| Mounting | M3 Threaded Hole |
|---|---|
| Output Resistance | 350±10Ω |
| Protection Class | IP65 |
| Material | Al Alloy |
| Comprehensive Error | ≤±0.5% |
| Features | High Precision Good Performance |
|---|---|
| Linearity | 0.2 %FS |
| Hysteresis | ≤0.02%F.S. |
| Temperature Effect On Zero | ≤0.02%F.S./10℃ |
| Operating Temperature | -10 ℃-60 ℃ |
| Features | High Precision Good Performance |
|---|---|
| Mounting Type | Screw Mount |
| Compensated Temperature | -10℃-50℃ |
| Temperature Effect On Zero | ≤0.02%F.S./10℃ |
| Repeatability | ≤0.01%F.S. |
| Range | 10kgf 20kgf 50kgf 70kgf |
|---|---|
| Diameter | 20mm |
| Rated Output | 1.5±20%mV/V |
| Mounting | M3 Threaded Hole |
| Application | Electronic Weighing Equipment |
| Output | 1mv |
|---|---|
| Usage | Weighing Device |
| Theory | Strain Gauge Load Cell |
| Product Name | Micro Load Cell |
| Material | Alloy Aluminum |
| Creep | ±0.05% Full Scale |
|---|---|
| Silicon | 4.7×0.22×0.02 |
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Working Temperature | -20~+80℃, |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Hysteresis | ±0.05% |
|---|---|
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Usage | Load Cell Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/Polyimide/Epoxy |
| Hysteresis | ±0.05% |
|---|---|
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Usage | Load Cell Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/Polyimide/Epoxy |