| Capacity | 10T-100T |
|---|---|
| Defend Grade | IP67 |
| Application | Weighing Industrial, Tension And Compression Force Measurement |
| Model | CL-03 |
| Materia | Alloy Steel |
| Cable Size | φ5.0x3000mm |
|---|---|
| Model | SS-02 |
| Material | Alloy Aluminum |
| Weight | 0.5kg |
| Usage | Crane Scale |
| Hysteresis | ±0.05% |
|---|---|
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Usage | Load Cell Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/Polyimide/Epoxy |
| Capacity | 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000N |
|---|---|
| Cable Size | φ5.4x3000mm |
| Operating Temperature Range | -65°F To 250°F |
| Material | Stainless Steel/alloy Steel |
| Style | S Beam |
| Hysteresis | ±0.05% |
|---|---|
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Usage | Load Cell Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/Polyimide/Epoxy |
| Cable Size | φ5.4x3000mm |
|---|---|
| Weight | 0.5kg |
| Style | S Beam |
| Water Protection | IP67 |
| Usage | Crane Scale |
| Load Cell Type | Strain Gage Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 10T-50T |
| Model | CR-05 |
| Application | Weighing Industrial |
| Feature | High Accuracy |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Connection | M4/M3 Tapped Hole |
| Load Cell Type | Strain Gage Load Cell |
| Operating Temp Range | -20~+80℃ |
| Protection Class | IP65 |
| Load Cell Type | Strain Gage Load Cell |
|---|---|
| Rated Output | 1.5±20%mV/V |
| Input Impedance | 350-700Ω |
| Comprehensive Error | ≤±0.5% |
| Operating Temp Range | -20~+80℃ |
| Material | Steel Or Alloy Aluminum |
|---|---|
| Feature | Micro Pressure Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/ Polyimide/ Epoxy |
| Working Temperature | -20~+80℃, |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |