| Display | 30.5 Mm LED |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Truck Scale,Weigh Bridge |
| Max Load Cell Connection | 8x350 Ohm Load Cell |
| Packaging Details | 1 pc per box. 8 pcs per carton |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
|---|---|
| Application | Industrial Weighing |
| Capacity | 500-5000kg |
| Indicator | LED Or LCD |
| Max Dimension | 2x3 Meters |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Load Cell | Single Shear Beam Load Cell |
| Capacity | 100kg To 5t |
| Accuracy | 0.2% |
| Working Temperature | -10~+ 40°C |
| Hysteresis | ±0.05% |
|---|---|
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Usage | Load Cell Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/Polyimide/Epoxy |
| Capacity | 10-20t |
|---|---|
| Display | LCD |
| Water Protection | IP65 |
| Application | Truck Weighing |
| Division | 5kg |
| Product Name | Floor Weight Scale |
|---|---|
| Weighing Capacity | 500-5000kg |
| Maximum Cap | 0.5t/ 1t/ 2t/ 3t/ 5t |
| Work Temperature | -10~+ 40°C |
| Packaging Details | 1 unit per carton |
| Product Name | Industrial Floor Scale |
|---|---|
| Precision Class | III |
| Work Temperature | -10~+ 40°C |
| Maximum Cap | 0.5t/1t/2t/3t/5t/8t/10t |
| Packaging Details | 1 unit per carton |
| Theroy | Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 10-20t |
| Output Signal | 1mv,1,5mv |
| Dynamic Error | 2%-5% |
| Application | Truck Axle Weighing |
| Product Name | Industrial Floor Weighing Scales |
|---|---|
| Model | BG-01 |
| Power Supply | AC/DC Adapter & Rechargeable Battery |
| Capacity | 100kg, 150kg, 200kg, 300kg, 600kg |
| Delivery Time | 15 days |
| Feature | Micro Pressure Sensor |
|---|---|
| Hysteresis | ±0.05% Full Scale |
| Usage | Load Cell Sensor And Tension Measuring |
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Creep | ±0.05% Full Scale |