| Cable Specification | φ5.5 |
|---|---|
| Temp | -20-60°C |
| Power Supply | 10V DC |
| Material | Aluminum Alloy |
| Compensated Temperature | -10°C To +40°C |
| Housing Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Strain Gage |
| Accuracy | ±0.5% Of Full Scale |
| Measurement Range | 0-1000 Psi |
| Safety Overload | 150% |
| Cable Specification | φ5.5 |
|---|---|
| Temp | -20-60°C |
| Power Supply | 10V DC |
| Material | Aluminum Alloy |
| Compensated Temperature | -10°C To +40°C |
| Defend Grade | IP67 |
|---|---|
| Capacity | 1T-70T |
| Application | Weighing Industrial |
| Model | PR-01 |
| Non-Linearity | ≤±0.02% F.S. |
| Surface | Checker /smooth |
|---|---|
| Thickness | 10mm |
| Power Supply | AC 220V/50Hz |
| Suitable For | Weighing For Trucks And Vehicles |
| Length | OEM |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Display | 6-digit 30.5mm Red LED |
| Usage | Truck Scale,Weigh Bridge |
| Weighing Unit | KG,TON |
| Interface | RS232C |
| Name | Weighing Scale Indicator |
|---|---|
| Accuracy | III Grade |
| Display | 6-bit Display: 0.8 Inches LED |
| Weight Unit | Kg / Lb |
| External AC Adapter | 100-240VAC 50/60Hz |
| Hysteresis | ±0.05% |
|---|---|
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Usage | Load Cell Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/Polyimide/Epoxy |
| Hysteresis | ±0.05% |
|---|---|
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Usage | Load Cell Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/Polyimide/Epoxy |
| Hysteresis | ±0.05% |
|---|---|
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Usage | Load Cell Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/Polyimide/Epoxy |