| Product Name | S Style Load Cell |
|---|---|
| Application | Crane Scales,Weighing Machine |
| Material | Alloy Steel |
| Protection | IP68, |
| Accuracy | C3 |
| Product Name | Tension Compression Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 500KG, 1000KG |
| Precision | C2 |
| Working Temperature Range(℃ ) | -20~+55 |
| Signal | 3mv |
| Load Cell Type | Bellow Type Load Cell |
|---|---|
| Output Signal | 2mv/v |
| Capacity | 10kg-500kg |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
| Cable Length | 2-3 Meters |
| Product Name | Single Shear Beam Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 500kg-2000kg |
| Application | Floor Scales, Platform Scales |
| Feature | Glue Sealed, Oil-proof, Waterproof And Anti-corrosion |
| Signal | 2mv/v |
| Product Name | Shear Beam Type Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 100kg, 200kg, 300kg, 500kg |
| Model Number | SD-08 |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
| Packaging Details | 1 pc per box,20 pcs per carton |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Capacity | 2t,3t,5t,10t |
| Output Signal | 2mv/v |
| Water Protection | IP67,IP68 |
| Load Cell Type | Strain Gage Load Cell,Analog Load Cell |
| Hysteresis | ±0.05% |
|---|---|
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Usage | Load Cell Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/Polyimide/Epoxy |
| Protuct Name | S Beam Load Cell |
|---|---|
| Capacity Range | 500kg 1000kg 2000kg 3000kg 4000kg 5000kg |
| Output Signal | 3mv/v |
| Application | Crane Scale, Hopper Scale |
| Precision | 0.02% |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Accuracy | C3 |
| Protection | IP68 |
| Cable Length | 10-15 Meters |
| Load Cell Type | Strain Gage Load Cell |
| Product Name | Weight Sensor Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 30klb |
| Feature | Hermetically Welded, Oil-proof, Waterproof |
| Model | CR-06 |
| Packaging Details | 1 unit per package, |