| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Type | Miniature Parallel |
| Related Load | 1-50kg |
| Water Protection | IP65 |
| Usage | Weighing Scale |
| Product Name | Double Ended Shear Beam Type Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 25klb-100kb |
| Feature | High Accuracy |
| Application | Weigh Bridge, Truck Scale, Railway Weighing |
| Packaging Details | 1 pc per packages, 5 pcs per carton |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Type | S -Beam |
| Usage | Crane Scale |
| Water Protection | IP67 |
| Accuracy | C3 |
| Product Name | S Type Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 1t-20t |
| Output Signal | 3mv |
| Feature | Z Shape Load Cell,Anti Overload |
| Precision | C2 |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
|---|---|
| Measuring Range | 500-2000kg |
| Accuracy | C3 |
| Protection | IP67 |
| Cable Length | 3-10 Meters |
| Product Name | Shear Beam Type Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 100kg, 200kg, 300kg, 500kg |
| Model Number | SD-08 |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
| Packaging Details | 1 pc per box,20 pcs per carton |
| Product Name | Strain Gauge Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 100kg 200kg 300kg 500kg |
| Model Number | SD-08 |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
| Accuracy Class | C3 |
| Material | Steel Or Alloy Aluminum |
|---|---|
| Service | Custom |
| Creep | ±0.05% Full Scale |
| Silicon | 4.7×0.22×0.02 |
| Working Temperature | -20~+80℃, |
| Housing Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Strain Gage |
| Accuracy | ±0.5% Of Full Scale |
| Measurement Range | 0-1000 Psi |
| Safety Overload | 150% |
| Output | 1mv |
|---|---|
| Usage | Weighing Device |
| Theory | Strain Gauge Load Cell |
| Product Name | Micro Load Cell |
| Material | Alloy Aluminum |