| Features | High Precision Good Performance |
|---|---|
| Mounting Type | Screw Mount |
| Compensated Temperature | -10℃-50℃ |
| Temperature Effect On Zero | ≤0.02%F.S./10℃ |
| Repeatability | ≤0.01%F.S. |
| Features | High Precision Good Performance |
|---|---|
| Linearity | 0.2 %FS |
| Hysteresis | ≤0.02%F.S. |
| Temperature Effect On Zero | ≤0.02%F.S./10℃ |
| Operating Temperature | -10 ℃-60 ℃ |
| Features | High Quality, Low Costs |
|---|---|
| Material | Alloy Aluminum ,Anodised Surface |
| Output | 2mv/v |
| Application | Platform Scale |
| Accuracy | C3 |
| Type | Shear Beam |
|---|---|
| Hysteresis | ±0.02%FS, ±0.03%FS, ±0.05%FS |
| Insulation Resistance | ≥5000MΩ |
| Accuracy | 0.02%FS, 0.03%FS, 0.05%FS |
| Output Resistance | 700Ω±5Ω |
| Sensitivity | 2.0±0.2 MV/V |
|---|---|
| Input Resistance | 400±10Ω |
| Power Supply | 10V DC |
| Operating Temperature | -20°C To +60°C |
| Usage | Weight Measurement Transducer |
| Power Supply | 10V DC |
|---|---|
| Usage | Weight Measurement Transducer |
| Cable Specification | φ5.5 |
| Cable | φ5, 2m |
| Customized | Acceptable |
| Customized | Acceptable |
|---|---|
| Input Resistance | 400±10Ω |
| Usage | Weight Measurement Transducer |
| Compensated Temperature | -10°C To +40°C |
| Power Supply | 10V DC |
| Range | 10kgf 20kgf 50kgf 70kgf |
|---|---|
| Diameter | 20mm |
| Rated Output | 1.5±20%mV/V |
| Mounting | M3 Threaded Hole |
| Application | Electronic Weighing Equipment |
| Model | SPA-01 |
|---|---|
| Cable Specification | φ5 |
| Power Supply | 10V DC |
| Cable | φ5, 2m |
| Accuracy | 0.02%FS |
| Cable | φ5, 2m |
|---|---|
| Accuracy | 0.02%FS |
| Customized | Acceptable |
| Compensated Temperature | -10°C To +40°C |
| Material | Aluminum Alloy |