| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
|---|---|
| Application | Weighing Scale |
| Water Protection | IP67 |
| Output Signal | 2mv/v |
| Theory | Strain Gage Load Cell |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
|---|---|
| Application | Weighing Scale |
| Water Protection | IP67 |
| Output Signal | 2mv/v |
| Name | Shear Beam Load Cell |
| Water Protection | IP67 |
|---|---|
| Input Impedance | 650/350±5Ω |
| Sensitivity | 2.0±10%mV/V |
| Maximun Excitation | 15V |
| Thermal Effects On Output | ±0.001% Full Scale/°F |
| Capacity | 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000N |
|---|---|
| Cable Size | φ5.4x3000mm |
| Operating Temperature Range | -65°F To 250°F |
| Material | Stainless Steel/alloy Steel |
| Style | S Beam |
| Sensitivity | 2.0±0.05mV/V |
|---|---|
| Rated Temperature Range | -10~+60 ℃ |
| Output Resistance | 700Ω±5Ω |
| Maximum Excitation | 15V |
| Feature | Reliable Performance |
| Output | 2 MV/V |
|---|---|
| Sensitivity | 2.0±10%mV/V |
| Water Protection | IP67 |
| Protuct Name | S Beam Load Cell |
| Maximun Excitation | 15V |
| Sensitivity | 2.0±0.05mV/V |
|---|---|
| Load Cell Type | Single Shear Beam Load Cell |
| Measring Range | 100kg-10t |
| Accuracy | 0.02%FS, 0.03%FS, 0.05%FS |
| Material | Alloy Steel / Stainless Steel |
| Rated Temperature Range | -10~+60 ℃ |
|---|---|
| Sensitivity | 2.0±0.05mV/V |
| Maximum Excitation | 15V |
| Output Resistance | 700Ω±5Ω |
| Load Cell Type | Single Shear Beam Load Cell |
| Product Name | High Capacity Load Cell |
|---|---|
| Water Protection | IP67 |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 10t,20t.30t,40t |
| Output Signal | 2mv/v |
| Product Name | Micro Load Cell |
|---|---|
| Protection | Waterproof IP66 |
| Model Number | CL-07 |
| Capacity | 0.5-200kg |
| Packaging Details | 1 pc per box, 20 pcs per Carton |