| Product Name | Waterproof Load Cells |
|---|---|
| Capacity | 10T-50T |
| Model Number | CR-02 |
| Style | Column Type |
| Packaging Details | 1 unit per package |
| Product Name | High Capacity Load Cell |
|---|---|
| Water Protection | IP67 |
| Material | Alloy Steel |
| Capacity | 10t,20t.30t,40t |
| Output Signal | 2mv/v |
| Product Name | Shear Beam Type Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 100kg, 200kg, 300kg, 500kg |
| Model Number | SD-08 |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
| Packaging Details | 1 pc per box,20 pcs per carton |
| Product Name | Strain Gauge Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 100kg 200kg 300kg 500kg |
| Model Number | SD-08 |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
| Accuracy Class | C3 |
| Housing Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Strain Gage |
| Accuracy | ±0.5% Of Full Scale |
| Measurement Range | 0-1000 Psi |
| Safety Overload | 150% |
| Feature | High Accuracy, Good Stability |
|---|---|
| Accuracy | ±0.5% Of Full Scale |
| Safety Overload | 150% |
| Process Connection | 1/4 |
| Working Temperature | -10~+ 80°C |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Water Protection | IP66 |
| Product Name | Load Cell Junction Box |
| Model | JP-02 |
| Packaging Details | 10 pcs per carton |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
|---|---|
| Signal | Anolog |
| Theroy | Strain Gage |
| Water Protection | IP67 |
| Output | 3mv/v |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
|---|---|
| Measuring Range | 500-2000kg |
| Accuracy | C3 |
| Protection | IP67 |
| Cable Length | 3-10 Meters |
| Load Cell Type | Bellow Type Load Cell |
|---|---|
| Output Signal | 2mv/v |
| Capacity | 10kg-500kg |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
| Cable Length | 2-3 Meters |