| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Water Protection | IP66 |
| Product Name | Load Cell Junction Box |
| Model | JP-02 |
| Packaging Details | 10 pcs per carton |
| Product Name | Electronic Scale Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 100Klb |
| Feature | Alloy Steel Construction, Hermetically Welded, Waterproof |
| Application | Truck Scale, Weigh Bridge |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Product Name | Load Cell Accessories |
|---|---|
| Model | JP-01 |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Waterproof Shell Structure |
| Packaging Details | 1 unit per box,20 pcs per carton |
| Certifications | NTEP, OIML |
|---|---|
| Theroy | Load Cell |
| Static Accuracy | ±0.1% |
| Division | 5kg |
| Use | Weighing For Truck Axles |
| Water Protection | IP67 |
|---|---|
| Input Impedance | 650/350±5Ω |
| Sensitivity | 2.0±10%mV/V |
| Maximun Excitation | 15V |
| Thermal Effects On Output | ±0.001% Full Scale/°F |
| Usage | Crane Scale |
|---|---|
| Thermal Effects On Output | ±0.001% Full Scale/°F |
| Sensitivity | 2.0±10%mV/V |
| Capacity | 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000N |
| Output | 2 MV/V |
| Temp | -20-60°C |
|---|---|
| Accuracy | 0.02%FS |
| Input Resistance | 400±10Ω |
| Cable Length | 2-3 Meters |
| Model | SPA-01 |
| Cable Specification | φ5 |
|---|---|
| Cable | φ5, 2m |
| Operating Temperature | -20°C To +60°C |
| Material | Aluminum Alloy |
| Model | SPA-05 |
| Excitation Voltage | 5VDC / 10VDC |
|---|---|
| Feature | High Accuracy |
| Output Signal | Analog (mV/V), Digital (RS485, CAN) |
| Cable Length | 10-15 Meters |
| Measuring Range | 1-50t |
| Cable Size | φ5.0x3000mm |
|---|---|
| Model | SS-02 |
| Material | Alloy Aluminum |
| Weight | 0.5kg |
| Usage | Crane Scale |