| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Capacity | 10t To 100t |
| Platform Size | Max 3.4x24 Meters |
| Load Cell Type | Compression Or Double Shear Beam Load Cell |
| Indicator | LED Display With Printer |
| Material | Alloy Aluminum Or Alloy Steel |
|---|---|
| Usage | Weighing Scale |
| Signal | 2mv/v |
| Cable | 2-6 Meters |
| Water Protection | IP67 |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
|---|---|
| Application | Weighing Scale |
| Water Protection | IP67 |
| Output Signal | 2mv/v |
| Theory | Strain Gage Load Cell |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
|---|---|
| Application | Weighing Scale |
| Water Protection | IP67 |
| Output Signal | 2mv/v |
| Name | Shear Beam Load Cell |
| Sensitivity | 2.0±0.2 MV/V |
|---|---|
| Input Resistance | 400±10Ω |
| Power Supply | 10V DC |
| Operating Temperature | -20°C To +60°C |
| Usage | Weight Measurement Transducer |
| Model | SPA-01 |
|---|---|
| Cable Specification | φ5 |
| Power Supply | 10V DC |
| Cable | φ5, 2m |
| Accuracy | 0.02%FS |
| Materia | Alloy Steel |
|---|---|
| Capacity | 0.5-7.5t |
| Output Signal | 2mv/v |
| Accuracy | C3 |
| Application | Weighing Industrial |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Output | 2mv/v |
| Cable Length | 42cm |
| Precision | C2 |
| Protection | IP66 |
| Product Name | Single Shear Beam Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 500kg-2000kg |
| Application | Floor Scales, Platform Scales |
| Feature | Glue Sealed, Oil-proof, Waterproof And Anti-corrosion |
| Signal | 2mv/v |
| Usage | Crane Scale |
|---|---|
| Thermal Effects On Output | ±0.001% Full Scale/°F |
| Sensitivity | 2.0±10%mV/V |
| Capacity | 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000N |
| Output | 2 MV/V |