| Capacity | 10T-100T |
|---|---|
| Defend Grade | IP67 |
| Application | Weighing Industrial, Tension And Compression Force Measurement |
| Model | CL-03 |
| Materia | Alloy Steel |
| Output | 2 MV/V |
|---|---|
| Sensitivity | 2.0±10%mV/V |
| Water Protection | IP67 |
| Protuct Name | S Beam Load Cell |
| Maximun Excitation | 15V |
| Accuracy | C2,C3 |
|---|---|
| Feature | IP67 Waterproof |
| Capacity | 100KG-10,000KG |
| Application | Crane Scale, Hopper Scale And Other Electronic Weighing System |
| Load Cell Type | Compression And Tension |
| Product Name | S Type Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 1t-20t |
| Output Signal | 3mv |
| Feature | Z Shape Load Cell,Anti Overload |
| Precision | C2 |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Type | S -Beam |
| Usage | Crane Scale |
| Water Protection | IP67 |
| Accuracy | C3 |
| Cable Size | φ5.4x3000mm |
|---|---|
| Weight | 0.5kg |
| Style | S Beam |
| Water Protection | IP67 |
| Usage | Crane Scale |
| Type | Accessories |
|---|---|
| Protection | IP68 |
| Application | Load Cell |
| Temperature Range | -20°C To 80°C |
| Measuring Range | 1t To 20t |
| Capacity | 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000N |
|---|---|
| Cable Size | φ5.4x3000mm |
| Operating Temperature Range | -65°F To 250°F |
| Material | Stainless Steel/alloy Steel |
| Style | S Beam |
| Usage | Load Cell Sensor |
|---|---|
| Silicon | 4.7×0.22×0.02 |
| Measurement Range | 0-1000 Microstrain |
| Model | BF-BA Series |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Materia | Alloy Steel |
|---|---|
| Non-Linearity | ≤±0.02% F.S. |
| Recommended Excitation | 10V |
| Defend Grade | IP67 |
| Application | Weighing Industrial |