| Material | Steel Or Alloy Aluminum |
|---|---|
| Feature | Micro Pressure Sensor |
| Carrier Material | Phenolic Aldehyde/ Polyimide/ Epoxy |
| Working Temperature | -20~+80℃, |
| Operational Temperature | -20~+80℃ |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Water Protection | IP66 |
| Product Name | Load Cell Junction Box |
| Model | JP-02 |
| Packaging Details | 10 pcs per carton |
| Material | Alloy Aluminum |
|---|---|
| Output Signal | 0.5mv .1mv,2mv |
| Wire Length | 400-1000mm |
| Water Protection | IP65 |
| Load Cell Type | Parallel Beam |
| Model | SPA-01 |
|---|---|
| Cable Specification | φ5 |
| Power Supply | 10V DC |
| Cable | φ5, 2m |
| Accuracy | 0.02%FS |
| Power Supply | 10V DC |
|---|---|
| Usage | Weight Measurement Transducer |
| Cable Specification | φ5.5 |
| Cable | φ5, 2m |
| Customized | Acceptable |
| Range | 10kgf 20kgf 50kgf 70kgf |
|---|---|
| Diameter | 20mm |
| Rated Output | 1.5±20%mV/V |
| Mounting | M3 Threaded Hole |
| Application | Electronic Weighing Equipment |
| Water Protection | IP67 |
|---|---|
| Input Impedance | 650/350±5Ω |
| Sensitivity | 2.0±10%mV/V |
| Maximun Excitation | 15V |
| Thermal Effects On Output | ±0.001% Full Scale/°F |
| Temp | -20-60°C |
|---|---|
| Accuracy | 0.02%FS |
| Input Resistance | 400±10Ω |
| Cable Length | 2-3 Meters |
| Model | SPA-01 |
| Sensitivity | 2.0±0.2 MV/V |
|---|---|
| Input Resistance | 400±10Ω |
| Power Supply | 10V DC |
| Operating Temperature | -20°C To +60°C |
| Usage | Weight Measurement Transducer |
| Mounting | M3 Threaded Hole |
|---|---|
| Output Resistance | 350±10Ω |
| Protection Class | IP65 |
| Material | Alloy Aluminum |
| Comprehensive Error | ≤±0.5% |